اهمیت آمار

علم آمار و تسلط بر آن با فرا گیری نرم افزاری مثل SPSS دو مبحث کاملاً متفاوت است. متاسفانه می بینم در مراحل پایانی تحقیق و پایان نامه ها، دانشجویان کتابی را در دست می گیرند و طبق راهنمایی آن گزینه های مختلف نرم افزار را آزمایش می کنند و نتایجی را گزارش می دهند. این در حالی است که در انجام پایان نامه و داده برداری دقت بسیاری کرده اند اما انتخاب نادرست روش آماری، نتایج را به کلی تغییر می دهد.
شاید یکی از مشکلات، عدم ارتباط به موقع با مشاورین آمار و مشغله زیاد آنهاست. از طرفی نرم افزارها هم امکانات بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهند که به ما اعتماد به نفس بیش از حد می دهد. به هر حال شاهد چاپ تحقیقات زیادی بودم که نتایج آنها قابل اطمینان نیست یا بعضاً اشتباه است.
امیدوارم موضوع آمار از همان ابتدای تحقیق، از هر لحاظ به درستی دیده شود.

برای اطلاع از کتابهای مفید آماری به این نوشته مراجعه نمایید.

موضوع دیگر این است که در پایان نامه ها، آمار بیشتر یک ابزار پیش پا افتاده در حد بررسی داده ها دیده می شود که بعد از پروپوزال در مورد آن فکر می شود. اما آمار به عنوان یکی از شاخه های علم ریاضی بسیار فراتر از آزمون تی یا تحلیل واریانس است. با بکاربردن روشهای عمیق آماری که کمتر شناخته شده هستند، حتی می توان سئوالات یک پایان نامه را  از ابتدا عمیق تر و متفاوت طراحی کرد.

3 دیدگاه در “اهمیت آمار

 1. با تشکر از مطلب بسیار مفیدی که در سایت به اشتراک گذاشته شده است.
  بنظر میرسد با بالاتر رفتن مقاطع تحصیلی دانشجویان و همچنین با توجه به تغییر رویکرد جامعه به سمت پژوهش محور شدن دوره های آموزش عالی، نیاز به یادگیری علم آمار هر روز بیشتر از گذشته ضرورت می یابد. البته در رشته های پزشکی نظیر توانبخشی، اگر سرفصل دروس آمار با مشورت گروه آمار و اعضای هیئت علمی هر یک از رشته های توانبخشی، مشخص و تعریف شود، مباحث مورد نیاز دانشجویان در دوره های تحصیلی براورد شده و امکان خطا کاهش می یابد، هرچند جای خالی یک آماریست با تجربه در کنار گروه های تخصصی در پایان نامه را پر نمی کند.

 2. با توجه به اینکه شرایط ارایه مقاله در ایران برای دانشجویان مقداری سخت و پیچیده است دانشجو انگیزه ای برای ارایه مقالات بیشتر را ندارد و بیشتر در پی رفع تکلیف هستند از فرا گیری علم آمار چشم پوشی می کنند که مقالات علمی رو به سمت نتایج غیر علمی سوق می دهد.
  به نظر من ورود به این حیطه علمی لازم نیست و فرا گیری در حد نیاز کافیه که راه را برای کار گروهی و ورود افرادی باسواد آماری به کار رو هموار می کند که نتایج علمی تر را در پی دارد
  که به اصطلاح کار رو به کار دان سپردن است.

 3. با تشکر از مطالب و نکات مهم و کلیدی که در قسمت نوشته های سایت به اشتراک گذاشته اید.
  به نظر من، از آنجایی که آنالیز آماری یکی از ارکان اصلی در هر تحقیقی است نمی توان گفت یادگیری آمار مختص دانشجویان آمار هست و دیگر دانشجویان با مشاوره گرفتن از آن ها می توانند این بخش از تحقیق خود را به آن ها واگذار کنند. این کار شبیه زمانی است که متون لاتین تخصصی یک رشته را فرد مسلط اما نا آشنا با رشته ترجمه می کند، شاید از نظر لغوی ترجمه ای صحیح ارائه دهد اما مطمئنا از نظر مفهومی ترجمه قابل فهمی نخواهد بود.
  در آمار نیز نیاز هست که هر فرد حداقل با قسمتی از آمار که مرتبط با تحقیق خودش است کاملا آشنا باشد. مفهوم تست هایی که انجام می دهد را بداند و فقط به یادگیری روش انجام آن در SPSS یا دیگر نرم افزار ها تکیه نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*