کتاب های خوب برای آمار

با فرض اینکه دانش آماری قابل قبولی داریم و موقع تحقیق قرار است کتابی را دست بگیریم که مطالب را بطور خلاصه به ما یادآوری کند و راهنمای گام به گام ما باشد، کتاب راهنمای نجات به کمک SPSS را توصیه می کنم [۱] که آنرا می توانید از انتشارات جنگل تهیه نمایید. ویرایش های قبلی آنرا نیز از انتشارات دانشکده (محسنی) می توانید تهیه نمایید. پیشنهاد می کنم از همان ابتدا با ترسیم داده ها و رسم نمودار ها با کتاب همراه شوید تا داده های خود را به خوبی پایش نمایید. بعد از خواندن فصل های دیگر متناسب با نیاز خود، مطابق نمونه نگارش شده بخش “نتایج” یک گزارش بنویسید.
اگر می خواهید آمار را پایه ای و کاربردی فرابگیرید، در مرجع [۲] با عمق بیشتری می توانید مطالب را مفهومی یاد بگیرید. این کتاب ارزش آموزشی خوبی دارد و نویسنده واقعاً معلم است. اگر کمی تحلیلی تر به تفسیر نتایج می خواهید بپردارید، به کتاب [۳] و عمیق تر از آن به کتاب [۴] می توانید مراجعه نمایید. این ترتیبی است که به دانشجویان علاقمند پیشنهاد می کنم.

SPSS5th

۱- Pallant, J., SPSS Survival Manual: A Step by Step Guide to Data Analysis Using IBM SPSS. 5th ed. 2013: Open University Press.
۲- Field, A., Discovering statistics using IBM SPSS Statistics. 5th ed. 2018: Sage Publications.
۳- Meyers, L.S., G. Gamst, and A.J. Guarino, Applied Multivariate Research: design and interpretation. 2006: Sage Publications, Inc.
۴- Tabachnick, B.G. and L.S. Fidell, Using multivariate statistics. 5th ed. 2007: Pearson Education Inc.

1 دیدگاه در “کتاب های خوب برای آمار

  1. با سلام و خسته نباشید.
    کتاب پالانت را مطالعه کردم. کتابی بسیار عالی در زمینه SPSS می باشد.
    از آقای دکتر بابت معرفی کتاب کمال تشکر را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*