نوشتن القاب روی جلد کتاب

مقایسه صحیح با نمونه های موفق در مجامع علمی می تواند راهنمای خوبی برای ما در دانشگاه باشد. می دانیم که هر جامعه ای تفاوت های فرهنگی خود را دارد، اما اجتماع علمی کمتر باید چنین باشد. زیرا همه در یک فضای مشخص و با اصول مشترک تحقیق می کنند و نتایج خود را منتشر می کنند. گویی در اجتماع علمی یک وحدت رویه هست.
اما چرا ما با بقیه متفاوت هستیم؟ شاید خوب فکر نکرده ایم، شاید …

گاهی متفاوت بودن وجهه خوبی ندارد و علامت بدی است.
یکی از تفاوت های ما این است که نشریات علمی پژوهشی ما بجای اینکه توسط انجمن های علمی چاپ شود، توسط دانشگاه چاپ می شود که در دنیا بی نظیر است! می دانیم چه مشکلاتی به همراه دارد و چقدر به ضرر علم کشور تمام می شود. اما زمان می برد تا به مسیر صحیح هدایت شود.

تفاوت دیگر که دکتر منصوری هم در یکی از سخنرانی‌هایشان اشاره کرده بودند این است که وقتی کتابی ترجمه می کنیم، یا گردآوری و یا به ندرت تألیف، نام پدیدآورنده را همراه با نام مدرک (مانند دکتر…) و وابستگی سازمانی (مانند عضو هیئت علمی ….) روی جلد می نویسیم! حتی اگر دانشجویی در مقطع ارشد به ما کمک کرده و حالا دانشجوی دکتری شده، روی جلد زیر اسم ایشان می نویسیم “دانشجوی مقطع دکتری …”. به راستی چرا؟ آیا کتاب خارجی می شناسید که چنین باشد؟ حتی مراجع کاملاً تألیفی هم این کار را نمی کنند. چرا متفاوت هستیم؟ شاید کسی به ما راه صحیح را نشان نداده و بعضاً تشویق هم کرده یا ما کم توجهیم. به هر حال الآن من به شما گفتم! قصد من از این نوشته این است که در همه شئون (حداقل علمی خود) فکر کنیم.

در کتابی که سال ۹۶ با کمک جمعی از همکاران هیئت علمی و دانشجویان نوشتیم، این نکته را رعایت کردم. حس خوبی داشت. اتفاق بدی هم نیفتاد. در این کتاب مانند نمونه های طبیعی (!) بین المللی، در کل کتاب و حتی روی جلد از لفظ “دکتر” برای اسامی استفاده نشده است. به همین سادگی. به این امید که فرهنگ سازی شود.

بخشی از ابتدای کتاب قابل دانلود است که شامل جلد، معرفی نویسندگان، پیش گفتار و فهرست است. لینک دانلود در این نوشته است.

4 دیدگاه در “نوشتن القاب روی جلد کتاب

 1. با سلام
  مبحث جالبی را مطرح کردید. در خصوص انتشار مقالات توسط دانشگاه، به نظر من از آنجایی که آیین نامه ارتقاء اساتید بر اساس مقالات است پس شاید تا این آیین نامه تغییر نکند این مورد نیز تغییری نخواهد کرد و همچنان مانند یک جزیره بمانیم.

  1. دلیل دیگر هم شاید منوط کردن فارغ التحصیلی دانشجویان به چاپ مقاله باشد که با معمولاً محدودیت زمانی همراه است و باید نشریه ای پیدا شود که سریع چاپ کند. می دانیم که در جامعه علمی جهانی مقاله شرط دفاع نیست و صاحب گرنت یا استاد راهنما متعهد به چاپ است. این پیشنهاد را مطرح کردیم، اما از آنجا که عمدتاً اساتید در جریان کار داشجویان نیستند یا نقش اصلی را ندارند، این مسئولیت را هم نمی پذیرند.

 2. خب این اطلاعات حتی کاملتر در صفحه دوم کتاب ذکر شده، شامل مدرک، مرتبه علمی و وابستگی سازمانی، چه تفاوتی داره اگر روی جلد هم نوشته بشه دکتر محمدعلی سنجری، عضو هیئت علمی …؟

  1. نکته همین است که این اطلاعات باید در داخل کتاب آورده شود و نه روی جلد. داخل کتاب و روی جلد از نظر تظاهر خیلی باهم متفاوت است. همچنین نوشتن القاب روی جلد در جامعه علمی جهانی اصلاً متداول نیست. پیشنهادم این است که در دانشگاه مانند عرف جهان علم عمل کنیم.
   دوم اینکه نه روی جلد و نه در داخل از لفظ دکتر استفاده نمی شود و ما هم نکردیم. اما در داخل کتاب بالاخره باید مشخص شود که چه کسی با چه تخصصی کتاب را نوشته و مسئولیت آنرا پذیرفته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*