طرح نظریات جدید: علم یا شبه علم

وقتی صحبت از علم به میان می آید به یاد نظریات مشهوری مانند نسبیت یا مدل اتمی بور و غیره می افتیم. گاهی به مخالفت هایی که بشر با علم جدید می کرده می خندیم. مثلاً وقتی تسلا در تلاش بود که برق متناوب را توجیه کند، ادیسون و همکارانش در صدد مقابله شدید بر آمدند و اثبات کردند که دشمن جان انسانهاست (ادیسون روی کارخانه برق مستقیم سرمایه گذاری کرده بود). در زمان حال نیز چنین اتفاقاتی می تواند روی دهد. دکتر ویسنرگراوس نظریه ای را مطرح کرده که صدای موافق و مخالف بلند شده است. آیا شاهد مقابله با یک نظریه صحیح هستیم یا یک شبه علمی است که در سالهای آتی کاملاً رد خواهد شد؟ به هر حال دنبال کردن این ماجرا می تواند برای همه مفید باشد. حداقل بر خورد علمی با نظریات جدید را می توانیم فرا بگیریم و شاهد یک ماجرای جالب باشیم!

از دوست خوبم دکتر اخلاق مؤید که مرا با ین موضوع آشنا کردند سپاسگزارم. برای مطالعه در خصوص چیستی علم به زبان ساده به این کتاب  مراجعه نمایید.

1 دیدگاه در “طرح نظریات جدید: علم یا شبه علم

  1. با سپاس از توضیح شما
    از نظر بنده در دنیای مدرن امروزی افراد بیشتر از اینکه بخواهند در جستجوی علم باشند، دنبال یافتن راهی برای شهرت هستند که متاسفانه برای رسیدن به هدف خود حاضرند هرگونه مبانی اخلاقی مربوط به علم را زیر پا بگذارند و هنگامی که در معرض نقد منتقدان قرار می گیرند به مسایل معنوی متوسل شده و به این موضوع اشاره دارند که این مسایل مربوط به دین هستند و نباید بیش از حد خاصی در آنها کنجکاوی کرد و وارد شد و صرفا باید آنها را تحت عنوان قوانین دینی پذیرفت. در این صورت راه های تحقیق بیشتر و دست یابی به علم محدود شده و مسایل شبه علم به وجود می آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*