ذهن زیبا

مطالعه زندگی و کار جان نش همواره از موضوعات جالب بوده است. پرداخت خوب فیلم ذهن زیبا و آن سکانس اولیه که دانشجویان تحت تأثیر سخنان استاد خود تصمیم می گیرند موضوع تحقیقاتی خود را طوری انتخاب کنند تا تحول بزرگی ایجاد کنند، موجب شده که من کراراً دیدن این فیلم را به دانشجویان تحصیلات عالی توصیه کنم. فیلم نکات هنری زیادی دارد که خیلی از آنها را بعد از دیدن تحلیل های فیلم متوجه شدم.

در این راستا کتاب ریاضیات زیبا که به زبان غیر ریاضی نظریه بازی ها را تشریح کرده نیز خواندنی است.

2 دیدگاه در “ذهن زیبا

  1. یکی از زیبا ترین و جذاب ترین فیلم هایی بود که دیدم. دو سال پیش این فیلم رو دیدم ولی دو سکانسش همیشه تو ذهنم میمونه یکیش وقتی موقع سخنرانیش بعد اینکه جایزه رو میگیره به زنش میگه به خاطر همه چی ازت ممنونم دومیش این بود که من فک کردم مشکلش اسکیزوفرنیش حل شده ولی بعد که از مراسم میاد بیرون اون اشخاص خیالی هنوز باهاشن و در حقیقت خودش مشکلش رو کنترل کرده بود. به نظرم دیدن این فیلم از واجباته.

  2. با سلام
    به نظرم این فیلم برای افرادی که در حیطه توانبخشی کار می کنند بالاخص ضروری است چرا که قدرت اراده انسان در کنترل یک بیماری سایکوتیک که از نظر حتی پزشکان غیر قابل درمان است را نشان می دهد. و برای من سکانسی که می فهمد توهماتش واقعی نیست واقعاً جالب بود و اینکه معمولا مطرح می شود این افراد دارای بصیرت یا Insight نیستند ولی در این صحنه او با یک تفکر به بصیرت رسید و دریافت که شخصیت های ذهنش تغییر سن نداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*