چگونه یک سخنرانی خوب ارائه دهیم

البته عنوان کتابی که معرفی می کنم “چگونه یک سخنرانی تد ارائه دهیم” است اما از آنجا که ممکن است خواننده این متن با سخنرانی های تد آشنا نباشد، عنوان را عمومی کردم که البته دلیل دیگری هم دارد. برای آشنایی بیشتر با سخنرانی های تد، اینجا را ببینید.

هنر ارائه سخنرانی خوب مانند یک مهارت زندگی باید فراگرفته شود. تا کنون چند ارائه شفاهی انجام داده اید؟ تا کنون چند کتاب در این باره نحوه ارائه شفاهی خوانده اید؟ اگر پاسخهای شما به این دو سئوال همخوان نیست، به نکات این نوشته توجه نمایید.

منظور از ارائه خوب فریب حضار و تیاتر بازی کردن نیست. ارائه خوب به سخنرانانی که محتوای قابل توجهی دارند کمک می کند تا منظور خود را درست به مخاطب برسانند. مشکل اصلی این است که در فضاهای دانشگاهی و سمینارها و کنگره ها نحوه ارائه آنقدر بد است که حضار به مطالب مفید محقق عمدتاً توجه نمی کنند. فقط در برخی موارد خاص مانند دفاع پروپوزال و پایان نامه است که باید کاملاً به جزئیات پرداخت که الگوی آن نیز از قبل بصورت عرف درآمده است و مخاطبان آن نیز، مانند داوران، آماده اند تا جزئیات را بشنوند. این دو نوع سخنرانی در هر مقطع تحصیلی یک بار اتفاق می افتد و در دیگر سخنرانی ها باید از روشهایی که در این کتاب آمده پیروی شود.

برای ارائه خوب کتابهای بسیاری وجود دارد اما خواندن کتاب حاضر بطور کامل را به دوستان توصیه می کنم. اگر تحمل یا تمرکز خواندن همه کتاب را ندارید، مطمئن باشید شنوندگان از سخنرانی شما بهره ای نخواهند برد!

کتاب حاضر فقط در مورد ارائه سخنرانی در همایش تد نیست، بلکه حاوی راهنمایی های کلی برای یک ارائه خوب است. شاید ۵ درصد مطالب خاص سخنرانی های تد باشد که دانستن آنها هم مضر نیست!

کتاب از دو بخش عمده محتوا و نحوه ارائه شکل گرفته است که ساختاری کاربردی و منطی است. حجم کتاب کم است و فصلهای کوتاه دارد که خواندن آن را در چند نوبت راحت تر می کند. در انتهای هر فصل هم چکیده و نکات مهم خلاصه شده است.

مشخصات کتاب در این پیوند ذکر شده است که البته از همه کتاب فروشی ها قابل تهیه است.

تصویر جلد کتاب سخنرانی تد

 

3 دیدگاه در “چگونه یک سخنرانی خوب ارائه دهیم

 1. با عرض سلام و احترام
  از معرفی این کتاب سپاسگزارم. اون رو مطالعه کردم و نکات بسیار خوبی یادگرفتم. اخیراً کتاب دیگری با موضوع مشابه خواندم که فکر می کنم ذکر عنوان آن در این بخش خالی از لطف نباشد. کتاب “سخنرانی موفق (قدرت بیان)” اثر برایان تریسی که در برگیرنده ی توضیحات جامع و کاربردی برای ارایه یک سخنرانی می باشد. این کتاب روش آماده سازی، شروع، ادامه و خاتمه سخنرانی و عناصری که رعایت آن ها موجب گیرا و تأثیرگذارتر شدن سخنرانی می شود را به طور کامل و با جزییات شرح می دهد. مطالعه ی آن را به کسانی که می خواهند فن بیان و سخنرانی بهتری داشته باشند پیشنهاد می کنم.
  با تشکر

 2. با سلام خدمت استاد محترم
  میشه گفت یکی از نقاط ضعف دانشجویان نحوه ارایه مطالب به صورت صحیح و سخنرانی درست باشد که در دروس مختلف مورد نیاز است که حتما خواندن این کتاب بسیار مفید است و بسیار راه گشا

 3. با سلام
  بدون شک برای انجام هر کاری به صورت تمام و کمال، آموزش و تمرین دو مقوله مهم اند تا به میزان توانایی شخص در آن زمینه اضافه شوند. تصور غلطی که هست اینه که صرفا تسلط کافی بر روی مطلبی که قرار است ارایه شود داشته باشیم در حالی که نحوه انتقال این مفاهیم نقش پررنگ تری را ایفا خواهد کرد.
  خواندن این کتاب و موارد مشابه حتما راه گشا خواهد بود.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*