طرح بزرگ

طرح بزرگ بعد از انتشار، جنجال آفرید و منتقدان زیادی علیه آن نوشتند. آنها عنوان کردند که هاوکینگ خواسته منشأ جهان را خودبخودی معرفی کند. آنها که اعتقاداتی نداشتند نیز خوشحال شدند و آنرا گرامی داشتند. به نظر می رسد هر کس طبق باور خود از متن برداشت می کند. اگر علمی به مسأله نگاه کنیم، به نکات قابل تأمل بسیاری در آن بر می خوریم. البته نسبت به کتب قبلی هاوکینگ، مطالب علمی کمتری در آن وجود دارد. هاوکینگ در این کتاب بیشتر داستان تعریف می کند و برداشت ها و نظرات شخصی خود را بیان می کند که در جای خود خواندنی است. البته نویسندگان سوگیری داشته و مطالب دال بر پیدایش خودبخودی را پر رنگ کرده اند. برای من بیشتر مطالب فصل آخر جالب بود.

ScanImage268 ScanImage269 ScanImage270

بعد از خواندن این کتاب، خواندن کتاب خدا و استیون هاوکینگ را توصیه می کنم که در آن نویسنده تلاش می کند بصورت منطقی و علمی، شبهاتی که کتاب طرح بزرگ ایجاد می کند را بررسی و پاسخ دهد.

البته اگر کتاب طرح بزرگ را نخوانده اید، می توانید همچنان کتاب فوق را بخوانید. در این کتاب، شیوه استدلال مخالف و منطقی را فرا می گیریم. حتی برای نوشتن “بحث” مقالات نیز می تواند به ما کمک کند. کشف سوگیری های یک دانشمند، در این کتاب به خوبی به چشم می خورد. می بینیم که چگونه هاوکینگ به عنوان یک دانشمند در دام سوگیری افتاده است. جحم این کتاب خیلی کم است.

لینک تهیه کتاب خدا و استیون هاوکینگ.

اطلاعات کتاب:
نویسنده : جان سی . لن نوکس
مترجم : اسفندیار زند پور
ناشر : انتشارات امیرکبیر

تصویر جلد کتاب خدا و استیون هاوکینگ

1 دیدگاه در “طرح بزرگ

  1. این کتاب رو چند سال پیش خونده بودم، اینکه در کتاب سعی شده نظریات پیچیده علم کیهان‌شناسی و فراتر از اون به زبان ساده و قابل فهم برای مخاطب عام تشریح بشه تاثیر قابل توجهی در ایجاد علاقه به این علم زیبا داشته که به نحوی با فلسفه هم مرتبط شده. با توجه به علاقه‌ای که به این کتاب داشتم سعی می‌کنم خدا و استیون هاوکینگ رو هم بخونم که مطالب رو تکمیل کنه. خیلی ممنونم بابت معرفی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*