نکوداشت پروفسور لطفی زاده

منطق فازی و مجموعه های فازی که اکنون درباره آن هزاران کتاب نوشته شده و در کتب دانشگاهی آمده است و اکثر دستگاه های الکترونیکی هوشمند مانند چراغ راهنمایی، ماشین لباسشویی، دوربین عکاسی و … مبتنی بر آن کار می کنند، کلاً ابداع یک ایرانی به نام دکتر لطفی زاده بوده است که بعد از سالیان برای اولین بار به ایران می آید و برای ایشان نکوداشتی برگزار می شود. همه علاقمندان را به شرکت در این اتفاق مهم دعوت می کنم.

دانشجوی کارشناسی بودم که نسخه ای از کتاب انگلیسی کاربردهای منطق فازی و نوروفازی به دستم رسید. کاربردی بودن و جدید بودن مطالب، و از همه مهم تر اینکه نویسنده و مبدع آن یک ایرانی بوده است (که دانشگاه تهران درس خوانده) مرا مجذوب کرد به گونه ای که بعد از مدت کوتاهی تحت عنوان سخنرانی های علمی دانشجویی، مطالب آنرا ارائه کردم. چندی بعد، با کمک یکی از دوستان علاقمند از دانشکده ریاضی به عنوان بخشی از کنگره سالیانه ریاضی، مباحث را ارائه کردیم. آن زمان که ایمیل متداول نبود، به صورت فیزیکی نامه ای به شرکت آلمانی ارسال کردم و آنها نسخه ای از نرم افزار خاصی که برای پیاده سازی منطق فازی توسعه داده بودند روی سی دی برای من ارسال کردند. در حال حاضر اکثر نرم افزارها گزینه ها های منطق فازی را دارند.

پیوندها: سایت نکوداشت (شامل بیوگرافی)، مقاله ویکی پدیا در مورد دکتر لطفی زاده، یادبود اولین مقاله فازی، آمار انتشارات دکتر لطفی زاده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*